Porady - Postępowanie z aparatami stałymi

PORADY PO ZAŁOŻENIU APARATU

Po założeniu aparatu stałego mogą wystąpić dolegliwości bólowe wszystkich zębów głównie na nagryzanie. W związku z tym, przez parę dni zalecana jest dieta półpłynna, płynna. Niekiedy potrzebne są środki przeciwbólowe np. Ibuprom, Apap, Panadol.

Przez kilka pierwszych dni mogą występować odleżyny, otarcia błony śluzowej na stronie wewnętrznej warg i policzków powstałe na skutek pojawienia się nowych elementów w jamie ustnej. Na wizycie założenia aparatu otrzymują Państwo wosk ochronny, który należy przyklejać w miejscach wywołujących dyskomfort. Pomocne może być również użycie Solcoserylu (dentystycznej pasty adhezyjnej), którą mogą Państwo nabyć w aptece bez recepty.


HIGIENA

Aparat stały utrudnia oczyszczanie zębów, ponieważ wymaga większej staranności w dotarciu do wszystkich powierzchni zębów i elementów aparatu. Należy pamiętać, że sama obecność aparatu na zębach nie powoduje próchnicy. Jednak przy niedokładnym oczyszczaniu zębów łatwo będzie dochodziło do odkładania się płytki bakteryjnej co zwiększa ryzyko próchnicy.

Mycie zębów zalecane jest nie tylko rano i wieczorem, ale po każdym głównym posiłku. Po mniejszych przekąskach możemy przepłukać jamę ustną wodą lub płynem do płukania (np. OrthoKin).

Do czyszczenia zalecamy specjalne szczotki ortodontyczne oraz szczoteczki jednopęczkowe (pierwszy zestaw pacjent otrzymuje od nas na wizycie założenia aparatu). Przydatne są również specjalne nici dentystyczne oraz irygator wodny. Jest to urządzenie, które pod ciśnieniem podaje strumień wody i poprzez to istnieje możliwość wypłukania zalegających resztek pokarmowych. Można również używać szczoteczek elektrycznych ze specjalną końcówką ortodontyczną.
Co 3-4 miesiące zalecane jest profesjonalne czyszczenie zębów ultradźwiękami, piaskowanie oraz fluoryzacja specjalnym preparatem zabezpieczającym przed próchnicą.

Szczotkowanie zębów

Szczoteczka ortodontyczna posiada specjalnie wyprofilowany rowek co ułatwia dotarcie do powierzchni zębów z aparatem.

Szczoteczki jednopęczkowe służą do oczyszczania trudno dostępnych miejsc (szczególnie części zęba pod łukiem gdzie nie jesteśmy w stanie dotrzeć zwykłą szczotką). Idealnie nadają się też do mycia drobnych elementów aparatu takich jak zamki czy pierścienie.


Użycie nitki dentystycznej

Najwygodniej będzie użyć specjalnej nitki przeznaczonej do aparatów ortodontycznych. Posiada ona utwardzone końcówki, które uławiają manipulacje pod łukiem aparatu.WSKAZÓWKI DIETETYCZNE

Unikamy jedzenia słodyczy, zwłaszcza lepkich, oklejających cukierków toffi, krówek, miodu, czekolady. Niewskazane jest nagryzanie twardych owoców i warzyw np. jabłek, marchwi, kalarepy w całości (zalecane jest pokrojenie na mniejsze kawałki). Należy też unikać innych twardych pokarmów takich jak sucharki, orzechy, grzanki, chipsy. Zaleca się ograniczenie żucia gumy.


SPORT

Podczas uprawiania pewnych sportów (boks, sztuki walki, jazda na deskorolce, rowerze) zaleca się noszenie szyn ochronnych. Należy poinformować wówczas lekarza ortodontę o rodzaju uprawianego sportu.


AWARIE

Odklejenie zamka

W przypadku odklejenia zamka lub pierścienia, oderwane elementy nie wypadną gdyż są przymocowane do łuku specjalnymi ligaturami, ale mogą się przesuwać i poruszać, co daje uczucie dyskomfortu.
Jeśli najbliższa wizyta kontrolna odbędzie się w ciągu 7-10 dni to element ten zostanie na tej wizycie przyklejony.
Jeśli termin wizyty jest odległy lub ruszający się zamek bardzo przeszkadza prosimy o kontakt z gabinetem.
W przypadku gdy odklejony zamek spadnie z łuku aparatu prosimy go zachować i przynieść ze sobą na wizytę.

Kłujący łuk

Jeśli łuk drażni śluzówkę pacjent może sam spróbować przyciąć wystającą końcówkę drutu (szczególnie w początkowym okresie leczenia gdy stosowane są cienkie łuki). Należy użyć do tego celu np. cążek, a drut przyciąć możliwie blisko ostatniego zamka lub pierścienia. Jeśli samodzielne przycięcie łuku nie powiedzie się prosimy o kontakt z gabinetem.

Cermed Stomatologia, ul. Katowicka 77E/112, 61-131 Poznań

stomatologia@cermed.pl, tel.: 501-039-286

Projekt, wykonanie i hosting: webwizards; Z sieci: depilacja laserowa poznań